Узагальнення і обмеження

Ці логічні операції грунтуються на законі зворотного відносини між вмістом і обсягом поняття.

Узагальнити поняття - означає перейти від поняття з меншим обсягом, але з великим вмістом до поняття з ббльшім об'ємом, але з меншим змістом. Наприклад, узагальнюючи поняття «Міністерство юстиції Російської Федерації», ми переходимо до поняття «міністерство юстиції». Обсяг нового (загального) поняття ширше вихідного (одиничного) поняття; перше відноситься до другого як індивід до виду. Разом з тим зміст поняття, утвореного в результаті узагальнення, зменшилася: виключені його поодинокі ознаки.

Детальніше:

Визначення

Сутність і значення визначення

У науковій і практичній діяльності часто виникає необхідність розкрити зміст понять, які вживаються в міркуваннях. Так, щоб правильно кваліфікувати вчинене злочин як шахрайство, потрібно знати зміст поняття «шахрайство» (розкрадання чужого майна або придбання права на чуже майно шляхом обману або зловживання довірою). Якщо покарання за шахрайство передбачає конфіскацію майна, необхідно знати зміст цього поняття - примусове безоплатне вилучення у власність держави всією або частини майна, що є власністю засудженого).

Детальніше:

Розподіл. Класифікація

Сутність поділу

При вивченні будь-якого поняття нерідко постає завдання розкрити його обсяг, тобто розподілити предмети, які мисляться в понятті, на окремі групи. Так, щоб краще зрозуміти, що таке угода (дія громадянина або організації, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків), слід розділити угоди на види: багатосторонні, двосторонні й односторонні.

Детальніше:

Операції з класами

За допомогою логічних операцій із двох або декількох класів можуть бути утворені нові класи. До цих операцій належать: об'єднання класів, віднімання класів, перетин класів та освіта доповнення до класу.

В операціях з класами прийняті наступні позначення: А, В, С, ... - довільні класи, 1 - універсальний клас, 0 - нульовий (порожній) клас, символ і позначає об'єднання класів (додавання), символ п - перетин класів (множення), А'(не-А) - доповнення до класу А (заперечення). В операціях з класами зазвичай використовуються кругові схеми, універсальний клас позначається прямокутником.

Детальніше: